Kas yra euras
Euras yra Europos Sąjungos (ES) bendroji valiuta, nuo 2002 m. sausio 1 d. cirkuliuojanti 12 ES valstybių narių: Airijoje, Austrijoje, Belgijoje, Graikijoje, Ispanijoje, Italijoje, Liuksemburge, Nyderlanduose, Portugalijoje, Prancūzijoje, Suomijoje ir Vokietijoje.
Oficiali tarptautinė euro santrumpa yra EUR. Oficialus euro grafinis ženklas sukurtas iš graikų kalbos raidės epsilon, žyminčios pirmąją žodžio Europa raidę, kuri perbraukta dviem horizontaliais brūkšniais ir simbolizuoja stabilumą euro zonoje.
Euro zona ir Eurosistema
Euro zoną sudaro ES valstybės narės, įsivedusios eurą. Nuo 1999 m. sausio 1 d. euras nacionalines valiutas elektroniniuose atsiskaitymuose pakeitė vienuolikoje ES valstybių, o nuo 2001 m. pradžios prie euro zonos prisijungė ir Graikija.
Taigi šiuo metu 12 valstybių priklauso euro zonai: Airija, Austrija, Belgija, Graikija, Ispanija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Portugalija, Prancūzija, Suomija ir Vokietija.
Euro zonos narės yra įteisinusios eurą kaip bendrąją valiutą ir vykdo bendrąją pinigų politiką, už kurią atsakinga Europos centrinio banko (ECB) valdančioji taryba. ECB ir eurą įvedusių valstybių narių nacionaliniai centriniai bankai sudaro Eurosistemą.
Trys ES valstybės narės Didžioji Britanija, Danija ir Švedija neįsivedė euro ir išsaugojo savo nacionalines valiutas.
Banknotai ir monetos
Nuo 2002 m. sausio 1 d. apyvartoje yra septynių nominalų eurų banknotai (5, 10, 20, 50, 100, 200 ir 500). Kiekvienas banknotas yra skirtingos spalvos ir dydžio. Kuo didesnis nominalas, tuo didesnis banknotas. Banknotų averse atvaizduoti langai ir vartai simbolizuoja Europos atvirumo ir bendradarbiavimo dvasią. 12 ES žvaigždžių simbolizuoja dinamiškumą ir harmoniją šiuolaikinėje Europoje. Reverse vaizduojami tiltai simbolizuoja bendradarbiavimą Europoje ir pasaulyje.
Aštuonių nominalų eurų monetos (1, 2, 5, 10, 20 ir 50 centų bei 1 ir 2 eurų (1 euras=100 centų)) skiriasi savo dydžiu, svoriu, forma, metalo sudėtimi. Euro monetų viena pusė yra vienodo dizaino visose euro zonos šalyse ir simbolizuoja bendros Europos idėją. Kiekvienos valstybės nacionalinė monetų pusė yra skirtinga, sukurta vietinių menininkų.
Skirtingų valstybių eurų monetos, kurių viena pusė skiriasi, galioja visoje euro zonoje.